Diaspora*
Tabela informacyjna1 Diaspora*
Typ serwis społecznościowy
Logotyp diaspora-logo-300x49.jpg
Wygląd 250px-Diaspora_latest.png
Założyciele Daniel Grippi, Maxwell Salzberg, Raphael Sofaer, Ilya Zhitomirskiy
Język Ruby
Status Wydanie deweloperskie
Licencja GNU AGPL
WWW diasporafoundation.org
Najnowsze wydanie GitHub

Diaspora* jest projektem otwartoźródłowego serwisu społecznościowego. Kontrolę nad rozwojem projektu sprawują Dan Grippi, Maxwell Salzberg, Raphael Sofaer oraz Ilya Zhitomirskiy, studenci nowojorskiego uniwersytetu, którzy po zebraniu odpowiednich środków (200 tys. dolarów) rozpoczęli prace nad stworzeniem zdecentralizowanej alternatywy dla serwisów społecznościowych pokroju Facebooka dbającej o prywatność użytkowników.

Diaspora pozwala użytkownikom ustawiać swój własny serwer (pod) do udostępniania zawartości; pody zatem mogą współtworzyć i współdzielić aktualne opisy, fotografie oraz inne dane, które zechcesz umieścić w serwisie. Deweloperska wersja została wydana 15 września 2010 roku, a alfa nadająca się do użycia zaplanowana jest na październik listopad 2010.

Rozwój i plany

Pomysł stworzenia Disapory powstał 5 lutego 2010 roku na skutek wykładu profesora Ebena Moglena na Uniwersytecie Prawa Columbia na temat Wolności w chmurze. Podczas którego opisał sieciowe serwisy społecznościowe jako darmowe szpiegostwo.

W New York Times pojawił się wywiad z Salzbergiem, który powiedział:

Jeśli porzucisz dane raz, porzucisz je na zawsze… Wartość, którą nam dają jest nieistotna w kontekście tego co robią oraz tego co my oddajemy wraz z całą nasza prywatnością

Projekt został ogłoszony 24 kwietnia 2010r w serwisie Kickstarter. Pierwszy cel, czyli zebranie 10 tys dolarów na rozpoczęcie prac został osiągnięty w 12 dni. W ciągu kilku następnych tygodni zebrano ponad 200 tys dolarów dzięki wpłatom 6479 darczyńców, co uczyniło Diasporę najbardziej udaną zbiórką w historii Kickstartera. Warto zauważyć, że jednym z darczyńców był Mark Zuckerberg, fundator i CEO Facebooka, który nazwał projekt fajnym pomysłem.

Kod źródłowy diaspory udostępniono 15 września 2010r na zasadach licencji GNU AGPL. Planowo pierwsze wydanie alfa projektu miało ukazać się w październiku, jednak zostało ono przesunięte na koniec listopada. Udostępniony kod został poddany sporej krytyce przez dużą ilość luk w zabezpieczeniach.

Po zrealizowaniu podstawowych założeń projektu. Deweloperzy diaspory chcą skupić się na tworzeniu dodatkowych modułów dla serwisu mających zapewnić mu wszechstronną komunikację oraz uruchomić płatną usługę hostingową dla użytkowników diaspory.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License